آخرین مهلت ثبت نام:
آخرین مهلت ارسال مقاله: 20 بهمن 1397
تاریخ برگزاری: 15 اسفند 1397
برگزار کنندگان: دانشگاه جیرفت
حامیان: دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جیرفت، مجتمع آموزش عالی بم، فرمانداری شهرستان جیرفت، سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان، سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان، شرکت کشت و صنعت جیرفت، سیویلیکا، بانک تجارت، پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی، سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
روزشمار همایش:
  • تاریخ برگزاری: -44 روز مانده
  • آغاز دریافت مقالات: -148 روز مانده
  • آخرین مهلت ارسال مقاله: -69 روز مانده
درباره شهر جیرفت

جيرفت شهري است در استان کرمان با وسعت 8602 کیلومتر مربع که در کرانه هليل رود و دامنه هاي جنوبي جبالبارز واقع شده و از شمال به شهرستان کرمان، از جنوب به شهرستان عنبرآباد، از شرق به قسمتی از شهرستان بم و از غرب به شهرستانهای بافت و رابر محدود شده‌ است.

این شهرستان به واسطه داشتن سرزمينهاي بسيار حاصلخيز و تنوع اقلیمی و پوشش گیاهی به «هند کوچک»، «سبزواران» و «کالیفرنیای ایران» معروف شده است و بیش از ۲۰۰ نوع محصول زراعی، دامی، باغی و شیلاتی در پهنه۲۶۰ هزار هکتاری آن تولید می شود. سالانه ۵ میلیون تن محصول کشاورزی وارد اقتصاد ایران می کند و در تولید و صادرات محصولات گلخانه ای، خرما، هندوانه و سیب زمینی، مقام اول را دارد.

جیرفت از دو کلمه (جیر) به معنی پست و پایین و (افت) به معنی افتاده تشکیل شده است و به طور کلی جیرفت به معنای (جلگه پست آبرفتی) است. نظر دیگر اینکه «جی» مخفف جوی آب و «رفت» فعل ماضی از مصدر رفتن و روییدن و پاک کردن است که گفته می شود این شهر در گذشته به وسیله سیل مهیبی از بین رفته که پس از آن گفته شده «جی رفت».

 

 جیرفت شهری است که آن را با تمدن پنج هزار ساله اش می­شناسند. مورخان و باستان شناسان ایرانی با حفاری های بسیار در حوضه هلیل رود و روستای کنارصندل به این مهم دست یافتند که گهواره تمدن خاورمیانه بین النهرین نیست، بلکه جیرفت است.

دیدنی های شهر جیرفت: روستای کنارصندل، مسجد شهر قدیم جیرفت (دقیانوس)، )، کاروانسرای گنجعلیخان، آرامگاه امیر حیدر، آرامگاه سالار رضا، قلعه سموران، موزه جیرفت، غار شعیب، ييلاقات و آبشار دلفارد، ييلاقات در بهشت (در هزار)، ييلاقات اسفندقه، کوه سرمشک، آبگرم دیمند و گویکان، آبگرم در گُرج میجان،چشمه آبگرم مُغو‌، چشمه آبگرم انجیر سیاه، چشمه آب معدنی چاله گان، آبگرم محمد آباد مسکون، آبشار دره گلم دخترکش، دریاچه سد جیرفت، آبشارسرنکوه، هامون جازموریان و بسیاری از نقاط دیدنی دیگر که بیانگر جایگاه ویژه جغرافیائی، گردشگری، تاریخی و بازرگانی این سرزمین است.